Küla ajalooraamat
PÄRIMUSKOGUMIK "VÕERDLA KÜLA. KOHAD, TALUD JA INIMESED" ON 2018 AASTA SUVE HAKUL LÕPUKS TRÜKITUD JA KAANTE VAHEL SAANUD!
SUUR TÄNU KÕIGILE, KES NÕU JA JÕUGA ABIKS OLID! Raamatu väljaandmiset rahastasid Jõelähtme Vallavalitsus ja MTÜ Võedla külaselts.
Käesoleva, 2010 aasta algusest hakkasime koguma materjale Võerdla küla ajalooraamatu jaoks.
Võerdla küla on koos Rebala, Jõelähtme, Kostivere, Parasmäe, Koila, Vandjala ja Ülgasega üks vanemaid, juba I aastatuhandel e.m.a. muinasaja lõpul misjonäride poolt kirja pandud tähelepanuväärse ürgkogukondliku keskuse üks osa. Seetõttu alustamegi Muinasajast ning sealt edasi käime läbi kõik erinevad ajaloo perioodid. Abiks kirjandust Rebala Muuseumimajast, Riigiarhiivist (www.ra.ee) riigiarhiivi hingeloendid, adramaarevisjonid, kaartid.
Paneme kirja, kuidas 30-ndatel külas seltsielu elavnedes Võerdla küla mehed Tõnikse-Oskar, Tõnu-Kusti ja teised pasunakoori asutasid, Tõnu talus proove korraldati ja laatadel, pidudel esinemas käisid. Kuidas Tõnikse-Hilda ja teised Jõelähtme Maanaiste Seltsi heegeldamise, vorstivalmistamise, kangakudumise kursustel käisid. Kuidas Tõnikse, Nigula, Sambla, Pajuvälja, Lepiku, Lassi rahvas Polli talus lüpsivõistlusi pidas. Samuti ajast, mil Võerdla oli Nehatu valla koosseisus ja Aleksander Peetrimägi Nigula talust oli abivallavanemaks, Peeter Rauam Tõnu talust ja Arved Aru Lassi talust olid volikogu liikmed.
Paneme kirja II Maailmasõja aegsed mälestused, kuidas meie küla mehi Nõukogude Armeesse mobiliseeriti ja kes Soomepoistega ühines. Kuidas sõja ajal külas elu edasi läks.
1950-1960 -ndad "Nõukogude Armee" kolhoosiaja elust, olust. Koolis ja leeris käimisest.
Kutsume kõiki Võerdla küla praeguseid ja endisi elanikke, samuti külaga rohkem või vähem seotud inimesi oma mõtteid ja mälestusi külast, inimestest, kohtadest ja hoonetest kirja panema.
|